Ергономічна робота стоматолога – вирішення проблеми

Науково і експериментально доведено, що умови праці стоматолога складні. І все ж вони можуть бути на високому рівні, якщо приділити належну увагу робочому місцю і положенню тіла лікаря під час прийому. Робота стоматологів стає ергономічною і безпечною для здоров’я, якщо в обладнанні кабінетів з’являються сідлоподібні стільці.

Скелетно-м’язові захворювання – професійна хвороба стоматологів

Стоматологи часто страждають на скелетно- м’язові захворювання, і тому в 90% випадків вони змушені раніше йти на пенсію. Незручне положення тіла, в якому вони зазвичай перебувають тривалий час, – головна причина виникнення больового синдрому.

Поліпшення умов праці не є надто складним завданням, але вимагає перегляду способу роботи і взяття відповідальності за власне здоров’я. Кожен має думати про те, як слід розташовувати своє тіло, оскільки немає позиції, яка була б пасивною і при цьому здоровою. Це все одно, що мати бажання бути струнким або схуднути: треба виконувати фізичні вправи і їсти салат замість фастфуду.

Коли йдеться про умови праці, важливо пам’ятати, що не слід нахилятися над пацієнтом і повертати своє тіло. Багато стоматологів звикли працювати збоку від пацієнта, і таким чином їхнє тіло перебуває у досить незручному становищі. Тому рекомендується працювати в положенні «на 12 годину», щоб пацієнт був безпосередньо спереду від стоматолога. Якщо роботу потрібно виконати збоку, голову пацієнта можна повернути до стоматолога, щоб він якомога менше нахилявся і обертався до пацієнта. Хоча в такому положенні пацієнтові незручно перебувати тривалий час, слід пам’ятати, що пацієнт прийшов тільки на прийом, а лікар повинен перебувати у такому положенні весь день, обслуговуючи пацієнта за пацієнтом.

Положення тіла під час роботи – це поєднання здатності управляти своїм тілом, обладнання робочого місця та вимог до поставлених завдань. Оскільки більшість стоматологів сидять під час роботи, слід приділити увагу правильному сидінню, адже правильне положення верхньої частини тіла вимагає правильного положення таза. Це можна продемонструвати на прикладі башти: якщо який-небудь поверх руйнується, порушується баланс усієї конструкції. Тому, якщо таз розташований неправильно, правильне положення верхньої частини тіла також неможливе.

Неправильна постава викликає напруження всіх тканин нашого тіла, таких як м’язи, кістки і зв’язки, які постійно працюють поза своєю зоною комфорту. Це і є причиною виникнення болю протягом робочого дня. Як зазначалося вище, основа сидячого положення – позиція нашого таза. Підтримка правильного положення таза в позиції, коли ноги спереду, вимагає більшої міцності м’язів, що згинають тазостегновий суглоб, ніж вони на це здатні. Через кісткову структуру стегнових суглобів це неможливо. Отже, якщо при сидінні людина тримає ноги спереду, правильне положення таза неможливе.

Хрящі починають старіти вже у віці 20 років

Іншими не надто висвітленими проблемами опорно-рухового апарату є проблеми із суглобами. Хрящі, які покривають кісткову поверхню суглоба і таким чином захищають її, не мають достатньої циркуляції крові. Метаболізм суглобів базується на «ефекті губки»: коли відбувається навантаження на суглоб, живильна рідина витікає з хряща, а коли навантаження зникає, вона знову повертається до суглоба. Коли суглоб навантажується або послаблюється у статичній позиції протягом тривалого часу, метаболізм зменшується, що прискорює процес дистрофії. Дистрофічні дії починаються у віці 20 років у кожному хрящі тіла, тому доцільно починати піклуватися про суглоби ще в молодому віці.

Інші захворювання, пов’язані із сидінням

Інші проблеми, що виникають при традиційному сидінні, менш відомі, але не менш небезпечні, ніж скелетно-м’язові захворювання. Зігнуті суглоби таза стискають пахову зону, в якій містяться великі канали циркуляції крові і лімфи. Це порушує циркуляцію крові, особливо у венах, по яких кров проходить з передньої частини нижніх кінцівок. Порушення потоку по лімфатичних каналах викликає набряки. Ці два фактори збільшують ризик виникнення емболії, яка є причиною багатьох небезпечних захворювань.

Згорблена позиція верхньої частини тіла також викликає порушення з боку травної системи, бо вона уповільнює перистальтику, стискаючи кишечник. Також сутулість порушує дихання, оскільки згорблений грудний відділ хребта блокує ребровий каркас грудної клітки і не дає легеням можливості збільшуватися при вдиханні. Зменшення кількості кисню, що надходить у легені, викликає втому – феномен, який людина може відчувати щоразу, коли перебуває у погано провітрюваному приміщенні.

Крім того, традиційне сидіння породжує проблеми, про які часто соромляться говорити. Постійний тиск на пахову зону викликає порушення циркуляції крові і стискає нерви, що у свою чергу призводить до проблем в інтимному житті чоловіків і жінок, оскільки відбувається зменшення чутливості в генітальній зоні. Доведено, що через тиск, який виникає в результаті традиційного сидіння, з’являються проблеми з простатою, навіть рак. Нетримання сечі також виникає внаслідок неправильного сидіння.

Активне сидіння на сідлоподібному стільці забезпечує правильну поставу, здоров’я і додає енергії

Переосмислення способу сидіння має величезний вплив на психофізичний стан, якість життя, а також на його тривалість. Вихід за межі стандартного мислення допоможе знайти вирішення проблем із сидінням. Сідлоподібний стілець з розділеним сидінням дозволяє сидіти вище звичного рівня, відкриває канали циркуляції крові, навантажує суглоби і сприяє їх здоров’ю, розміщує таз таким чином, що нахил хребта є нейтральним і не чинить тиску на органи малого таза. У стоматології використання сідлоподібних стільців дозволяє працювати ближче до асистента або пацієнта, коли ноги лікаря розташовані збоку, а не спереду. Оскільки стілець-сідло дає можливість працювати ближче до пацієнта, немає потреби нахилятися над ним.

Положення ніг збоку, а не спереду тіла при сидінні дозволяє тазу утримувати правильне положення. Важливо, щоб сідлоподібний стілець мав розділення посередині, інакше буде дуже незручно тримати правильну позицію таза. Таке розділення необхідне для того, щоб усунути тиск на чутливішу частину тіла.

Оскільки таз на сідлоподібному стільці трохи нахилений уперед, хребет автоматично має нейтральний нахил, диски навантажені рівномірно, а це запобігає пролапсу, і великі м’язи не напружуються, щоб тримати баланс. Коли великі м’язи не працюють, можуть активізуватися глибокі м’язи тіла. Зрештою, оскільки вся спина не напружується щодня неправильно, це безпечно для тіла і зникає ризик пошкодження хребетної зони.

Вибирайте енергію і здоров’я замість ризиків!

Завдяки вищому становищу тіла тазові і колінні суглоби розгинаються до 135 градусів, що є оптимальним для їх здоров’я, і це дає можливість правильно розмістити таз при сидінні. Крім того, при сидінні на сідлоподібному стільці важливий ефект губки допомагає суглобам підтримувати метаболізм на достатньому рівні. Суглоби не німіють після довгого сидінні на такому стільці. Великий кут суглобів таза забезпечує вільну циркуляцію крові. Нижні кінцівці не набрякають наприкінці дня, і ризик виникнення емболії зменшується.

Завдяки вищому становищу тіла тазові і колінні суглоби розгинаються до 135 градусів, що є оптимальним для їх здоров’я, і це дає можливість правильно розмістити таз при сидінні. Крім того, при сидінні на сідлоподібному стільці важливий ефект губки допомагає суглобам підтримувати метаболізм на достатньому рівні. Суглоби не німіють після довгого сидінні на такому стільці. Великий кут суглобів таза забезпечує вільну циркуляцію крові. Нижні кінцівці не набрякають наприкінці дня, і ризик виникнення емболії зменшується.

Правильне положення верхньої частини тіла дає травній системі можливість правильно працювати, а дихання стає легшим, оскільки ребровий каркас грудної клітки не блокує легені. Правильна робота травної системи і вільне дихання означають, що людина відчуває енергію і не страждає від головного болю чи закрепів.

Ергономічне обладнання поліпшує умови праці стоматолога і усуває фізіологічні причини виникнення болю. Почувайтеся енергійнішими, живіть без болю і насолоджуйтеся життям сповна!